Indhold og formål
Formål
Materialets opbygning
Arbejde
Links
Billedarkiv
Sidste nyt
Qaanaaq
LEGO
Kloge Aage
Lærervejledning
Formål
Den Digitale Slæderejse er et internetbaseret undervisningsmateriale.
Målgruppen for undervisningsmaterialet er 5.-10. klasse, og materialet lægger op til faglige og tværfaglige
forløb i dansk, geografi, biologi, natur/teknik, historie og billedkunst.
Det omfangsrige materiale giver gennem tekster, billeder, lydmontager og små filmklip en række muligheder,
anvisninger og forslag til at arbejde med det nordlige og østlige Grønland. De internetbaserede materialer
giver eleverne helt nye muligheder: de kan klippe tekster, billeder, lyde og film ud af materialet og sammensætte
dem til deres helt egne produktioner. De kan skrive nye slutninger på sagn og myter m. v. direkte ind i teksten
og herved ændre dem til nye. De kan fremstille egne billedmontager og evt. manipulere med de udvalgte billeder.
Eller de kan skrive nye billedtekster eller indsætte fotos som illustrationer til de rejsebeskrivelser, de
arbejder med. Mulighederne er mangfoldige og uudtømmelige.
Materialet til Den Digitale Slæderejse er udviklet i anledning af Expedition Sirius 2000, der begynder 1.
februar og varer til juni 2000. Selve Expedition Sirius 2000 kan følges dagligt på TV2´s hjemmeside.
Her kan eleverne bl.a. læse den daglige logbog fra ekspeditionsdeltagerne. Denne logbog vil give en super
aktuel vinkel til arbejdet med undervisningsmaterialet. TV2´s hjemmeside indeholder udover logbogen en mængde
andre oplysninger, der også kan inddrages i undervisningen. Senere bliver den enestående ekspedition
skildret i 5 tv-udsendelser på TV2.
Formålet med dette undervisningsmateriale er at bibringe eleverne en grundlæggende indsigt og viden
om det nordlige Grønland. I det udvalgte materiale er vægten lagt på naturgeografi og biologi
og på forståelse af særlige grønlandske livsvilkår med fokus på de mennesker
og fangersamfund, som de bl.a. skildres gennem sagn, myter, digte og grønlandsk kunst. Desuden indeholder
materialet også den grønlandske historie indtil 1945. Inuitternes kamp med og mod naturen er en anden
hovedoverskrift. At overleve i denne smukke, men barske natur. Den spændende udforskning og opdagelse af
Nordgrønland skildres bl.a. gennem gamle dages fantastiske og farlige ekspeditioner.#Den omfattende linksamling
er en anden mulighed for at inddrage andre emner og temaer for elever og lærere.

Materialets opbygning
Materialet består som nævnt udelukkende af hjemmesider. Og materialet kan opdeles i følgende
menupunkter:
Oplevelse
- giver eleverne oplevelser, som de selv søger og vælger
- giver eleverne autentiske oplevelser
- giver forskellige former for udspil til elevernes medspil
- giver udfordringer til elevernes fantasi
- giver inspiration til fordybelse
- giver mulighed for indlevelse
I oplevelseskategorien i Den Digitale Slæderejse findes bl.a. sagn , myter, skrøner og fortællinger.
Rejsebeskrivelser, lydmontager, billedfortællinger. Avisen "Harpunen" giver en fiktive beskrivelse
af Grønlands historie…
Indsigt
- giver eleverne mulighed for at søge og få informationer, faktuelle oplysninger og leksikalsk viden
- giver forklaringer på ord og begreber, som eleverne møder i oplevelseskategorien
- giver eleverne mulighed for at tilegne sig kundskaber
- giver eleverne hjælp til at danne sig overblik og oplevelse af sammenhænge
I indsigtskategorien i Den Digitale Slæderejse findes faktaoplysninger og informationer om bl.a. Nordgrønlands
geografi, Knud Rasmussen, Sirius-Patruljen, Nordgrønlands fauna, Grønlands sprog….
Metode og
teknik
- giver eleverne metoder og teknikker til at bearbejde oplevelse og indsigt
- giver eleverne mulighed for at gøre oplevelse og indsigt til egen viden og erfaring
- giver eleverne muligheder for at udvikle færdigheder
- giver eleverne mulighed for at eksperimentere og konstruere
I metode og teknikkategorien i Den Digitale Slæderejse findes faglige teknikker og metoder til bl.a. dansk
og billedkunst …
Produkt
- giver eleverne mulighed for
at anvende, udbygge og udtrykke de tilegnede kundskaber og færdigheder
- giver eleverne mulighed for at:
- udtrykke fantasi, følelser, erfaringer, viden og tanker i en passende udtryksform
- udtrykke sig gennem forskellige udtryksformer og produkter
- vælge den udtryksform/produkt der passer bedst til situationen
- udvikle praktiske færdigheder og kreativitet
I produktkategorien i Den Digitale Slæderejse findes en ideliste til mange forskellige udtryksformer og produkter…
Under disse 4 læringskategorier er det meste af materialets stof rubriceret. I disse 4 kategorier, der er
uafhængige af hinanden, er det muligt for eleverne selv at sammensætte deres undervisningsforløb.
Det er her, de selv kan skabe netop det forløb eller projekt, der tiltaler dem, og som de synes vil være
spændende at arbejde med. De kan selv vælge deres udgangspunkt. Det kan være et godt sagn eller
en lydmontage fra OPLEVELSE, de vil bruge som udgangspunkt, eller det kan være isbjerge i INDSIGT, der griber
dem. Interessen for at arbejde med gips, som vist i METODE/ TEKNIK, kan være en anden tændsats, eller
måske er det lysten til at skabe en god planche, som PRODUKT, der er udgangspunktet. Eller måske lysten
til at fremstille en god hjemmeside, hvor indholdet bliver sagn og myter eller Siriuspatruljen. Fantasi og lyst
har frit spil. De fire menuer rummer alle sammen eller hver for sig - udgangspunkt for gode læringsprocesser.

Arbejde
Under denne rubrik findes forfatternes forslag til, hvordan materialet kan bearbejdes. Det er muligheder. Her giver
vi nogle anvisninger og forslag til, hvordan klassen kan arbejde med materialet i Den Digitale Slæderejse.
For at de forskellige forslag er lette at få overblik over, er de delt op i tværfaglige - og faglige
forløb, og vi har desuden angivet vores forslag til klassetrin.

Links
Linkssamlingen indeholder links, der alle kan være relevante i arbejdet med for at uddybe materialet. Alle
links er kontrollerede og beskrevet med en kort annotering, så eleverne undgår at bruge unødigt
megen tid på at surfe rundt på nettet.

Billedarkiv
De mere end 700 billeder kan eleverne benytte til deres egne produkter. Derudover vil billederne selvfølgelig
også visuelt være med til at skildre det nordgrønlandske område og de temaer, der er udvalgt
og bearbejdet i materialet. Billederne er alle lagt ind i tre størrelser for at sikre eleverne en fleksibel
udnyttelse af billedmaterialet.
Vi har endvidere ønsket, at materialet også skulle indeholde anderledes og aktuelle indslag. Indslag,
som forhåbentlig vil udvikle sig, mens ekspeditionen begiver sig henover den ugæstfrie nordgrønlandske
is og sne. Disse emner har vi rubriceret i menupunkterne

Sidste nyt
Her vil vi bringe nyheder fra ekspeditionen. Hvad dette menupunkt kommer til at indeholde er umuligt at sige på
forhånd.

Qaanaaq
Menupunktet vil blive udformet som hjemmesider, der vil beskrive og skildre dagliglivet i Qaanaaq. Vi har indgået
et samarbejde med skolen i Qaanaaq, og eleverne på skolen vil skildre deres dagligdag. Hvordan er det at
gå i skole, hvordan tænker man, og hvad lavet man i fritiden, når man er teenager i en af verdens
nordligste byer?

LEGO
Meteorologiske målinger fra Qaanaq. Hvordan er vejret mv.

Kloge Aage
Denne rubrik giver svar på nogle af elevernes spørgsmål i den tid ekspeditionen varer. Ikke
alle spørgsmål vil blive besvaret, kun de spørgsmål, der har relevans for en større
målgruppe.

Lærervejledning
Lærervejledning vil indeholde den indholdsmæssige og den pædagogiske opbygning af materialet,
samt korte beskrivelse af faglige synsvinkler. |